Veng Sreng’s first modern office tower set to open in November
ISI Tower, part of the KMH Park masterplan development along Veng Sreng Boulevard, is set to serve as one of the first contemporary office buildings for businesses in the area from November this year.
Developed by award-winning home-grown real estate developer Urbanland, the new ISI Tower is the only commercial office tower of its kind in Veng Sreng and Chom Chao. Fronting Veng Sreng Boulevard, ISI Tower enjoys a strategic location just minutes from the Steung Mean Chey intersection and the Chom Chao roundabout, with stunning 360-degree views of the up-and-coming area.
Within a short 20-minute commute to Beoung Keng Kang, this location is ideal for businesses who need quality office space that is adjacent to large and easily accessible facilities for storage, studio space, warehouse space, logistics, or future business expansion.
The 9-storey ISI Tower has a leasable space of over 4,500 sqm and is already 65% leased.
Designed by HKA & Partners, ISI Tower features spacious zones which allow for flexibility in office layout for tenants’ specific requirements. This flexibility allows the tower to offer leasing solutions for adjustable and agile office formats or work cultures, evolving with its occupants’ growing business needs. The tower is completed with on-site parking, 2 passenger lifts, 24hr security, a pantry on every floor, and a private sky terrace.
Located directly opposite K Mall, a brand new community mall set to open in November, ISI Tower will offer both a convenient working environment and unparalleled amenities for staff, given its close proximity to the mall which will house an exciting range of dining options and shops for daily essentials.
Tenants and residents in the surrounding communities will enjoy access to well-known local and international brands such as Brown Coffee, Lucky Supermarket, Daiso, Decathlon, Tous Les Jours, Dairy Queen, Zando, Legend Cinema, Gong Cha, and more, right in their neighborhood.
ISI Tower is one of the landmark projects of the larger KMH Park, a masterplan development project by Urbanland, a member of ISI GROUP, from which the tower got its name. It symbolizes the developer’s efforts towards an urban rejuvenation with a greater mission of providing positive social, economic, and environmental benefits for communities and businesses in the area.
In this first phase of the fully integrated development, the 6-hectare KMH Park includes ISI Tower, K Mall, 40 shophouses, a football stadium, and plenty of green spaces. The development will continue to play host to ISI GROUP businesses such as ISI STEEL that have been in the area for more than 20 years.
The ISI Tower building sustains the same international standard and features as one of Urbanland’s earlier developments, Raintree, a design-conscious and community-focused boutique office development in the city. As the first of its kind in Phnom Penh’s central business and banking district, it was awarded Cambodia’s Best Office Development at the 2017 International Property Awards. Urbanland aspires to offer the same design standards to tenants in Veng Sreng.
Now available for leasing, schedule a private viewing at ISI Tower by contacting 012 789 013 or visiting this website for more information.
________________________________________
Urbanland is a member of ISI GROUP, a home-grown corporation with more than 22 years of experience in building materials and construction sectors. Urbanland has earned a name for itself as a design-focused developer driven by people-centred principles, as can be seen in its award-winning developments of Raintree (commercial offices), Embassy Residences and Embassy Central (high-end condominiums), Siem Reap’s first premium art & design hotel Treeline Urban Resort as well as Chankiri Palm Creek, Urbanland’s first Borey residential masterplan located on National Road 2.
Urbanland continues with another first – the new KMH Park masterplan development on Veng Sreng is a long-term vision to transform the existing industrial land into a mixed-use business and lifestyle hub with office, retail, residential, parks, and green spaces.