WB: High Credit in Construction & Real Estate Still Risk for Cambodia’s Financial Stability
High credit growth in the construction and real estate sectors remains a key risk to Cambodia’s financial stability despite the 2022 economic growth rate projection of 3.8-4.5%, according to a World Bank report issued on 5 April.
As of 2021, credit to construction and real estate activities were accumulatively at US$6.93 billion, or 18% of US$38.6-billion total consumer credit.
High credit in the two sectors is only one among other risks to Cambodia’s economy according to the Word Bank. Those include the uncertainty of COVID-19, rising energy and food prices, declining global demand, the Ukraine war, China’s economic transformation, and restriction of US financial markets.