WB: Law on Investment, FTA, & RCEP Expected to Attract More Investment in Cambodia
The new Law on Investment, the China and South Korea FTAs, and the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) are expected to help boost investment and trade in Cambodia in the coming years, according to a World Bank report on Tuesday.
RCEP is a mega trade agreement between 10 ASEAN member states and its FTA partners, namely China, Japan, South Korea, Australia, and New Zealand.
RCEP and the Cambodia-China FTA entered into force on 1 January 2022, while the Cambodia-Republic of Korea FTA is expected to take effect in the near future.
The report also projected that Cambodia’s economy is projected to grow 3.8 to 4.5% in 2022, depending on the best and worst scenarios.