World Bank Forecasts Cambodia’s Economic Growth to Remain at 4.5% for 2022
The World Bank has forecast that economic growth in Cambodia will remain at 4.5% this year, unchanged from projections made in January this year, citing that the growth is forecast to accelerate to 5.8% in 2023.
For this year, the outlook for Cambodia was unchanged from projections in January, the World Bank said in a Global Economic Prospects report issued on 08 June.
Among other developing ASEAN economies, the Philippines is expected to grow 5.6% next year, down slightly from 5.7% this year.
Compounding the damage from the COVID-19 pandemic, the Russian invasion of Ukraine has magnified the slowdown in the global economy, which is entering what could become a protracted period of feeble growth and elevated inflation.
Global growth is expected to slump from 5.7% in 2021 to 2.9% in 2022— significantly lower than the 4.1% that was anticipated in January.