In a significant commitment to Cambodia’s economic growth, the World Bank has announced its support for its ambition to become a competitive logistics hub in the region. This announcement was made by Ms. Tania Meyer, the World Bank Country Director for Cambodia, during a videoconference focused on the methodology and processes for gathering data related to the Logistics Performance Index (LPI) on 4 February 2025.
HE Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and Chairman of the National Logistics Council praised the World Bank experts for their comprehensive insights into the LPI. He emphasized the importance of continued collaboration among stakeholders and called for ongoing support from the World Bank to enhance Cambodia’s logistics sector.
Ms. Meyer reiterated the World Bank’s commitment to partnering with the Royal Government of Cambodia, emphasizing the shared goal of promoting the country as a logistics hub with substantial potential and regional competitiveness.
This initiative aligns with the Royal Government’s strategic focus on the transport and logistics sector, which was identified as a top-priority area for implementing a Public-Private Partnership Project from 2025 to 2035. The government has earmarked this sector, alongside energy and public services, as crucial for driving economic growth and attracting high-level investments. (Read more)
As Cambodia embarks on this transformative journey, the collaboration between the government and the World Bank is expected to bolster the logistics infrastructure, paving the way for increased economic opportunities and regional integration.