The World Bank has committed US$145 million to Cambodia to support the enhancement of the country’s water supply infrastructure, a project that is expected to benefit over 113,000 people. Funded by the World Bank’s International Development Association (IDA), this initiative will be implemented over five years by the Ministry of Water Resources and the Ministry of Agriculture.
Ms. Maria Salim, World Bank Country Manager for Cambodia, emphasised, “This project will significantly contribute to Cambodia’s sustainable water security and boost agricultural productivity. The initiative will focus on better planning and infrastructure development to address climate concerns and meet the water needs of farmers and families, both in the short and long term.”
In addition to upgrading water supply infrastructure, the project aims to strengthen water resources management. Key activities include expanding hydrological stations, updating policies and regulations, developing river basin management plans with integrated weather information, and enhancing the functions of national and provincial water authorities.
This initiative follows a recent World Bank approval of a loan package totalling US$275 million, aimed at supporting the long-term growth and resilience of the Cambodian economy. (Read more)