Wyndham Hotels & Resorts in Long Bay & Dara Sakor Sign Strategic Cooperation With Zhengheng (Cambodia) Co., Ltd and Trf Vacation Club
A signing ceremony was recently held at the ZhengHeng HQ between ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd, the leader of the Long Bay Dara Sakor Holiday and Resort Project, and TRF VACATION CLUB. The signing ceremony officially started a new chapter of win-win cooperation between the two parties.
Director of ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd, Mr. Deng Pi Bing and the General Manager of TRF VACATION CLUB, Mr. Cai Sheng Jia attended the signing ceremony and signed the contract. This was the moment that the world’s top hotel brand Wyndham moved into Long Bay Dara Sakor together with the strategic cooperation between ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd and TRF Vacation Club
Working together to create the glorious Long Bay Dara Sakor
The HQ of the Wyndham Hotels Group is in Pacipani, New Jersey, USA. It currently operates 15 brands in 68 countries on six continents, with nearly 7,440 hotels and more than 638,300 rooms, which make it the largest and most diversified hotel group in the world.
Wyndam Hotels Group is one of the three major subsidiaries of Wyndham Global Corporation (NYSE Code: WYN) which has been separated as a hotel franchise and listed independently on the New York Stock Exchange in June 2018 by its executives. (NYSE Code: WH)
Offices of the Wyndam Hotel Group are established in key countries and cities globally, including London, Hong Kong, Shanghai, Beijing, Singapore and New Delhi with over 6,000 employees. Brands under includes Wyndham Hotels and Resorts, the world famous high end hotel brand, and those well-known comfort hotel brands such as Ramada, Days Inn, Super 8 and Howard Johnson. Together, the group provides a diversified hotel selection and excellent value-for-money service for different consumer groups.
The entrance of Wydham Hotels & Resorts will offer a world-class hospitality experience in Long Bay Dara Sakor to attract more investors, businessmen, residents and retirees who seek a great environment for senior living. In addition to offering people different luxury experiences the creation of accommodation, catering, art, lifestyle and business in the project has led to great praise and an improved reputation for the resort.
Creating a new destination for world-class coastal cultural-oriented tourism through powerful brand combination and precise benchmarking
The Long Bay Dara Sakor coastal cultural-oriented tourism and resort project is a new development model that drives the tourism business created by ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd in Southeast Asia.
The project is located at the core of the Dara Sakor tourism and resort with a total area of 200 hectares. It is surrounded by mountains and sea with 1.9 kilometres of high-quality coast line. With eight major functional areas including, an Intelligent Industrial Park, Commercial Street, Cultural-Orientation Travel Area, Sea View Apartment, Villa Resort, Yacht Harbor Resort, Coastal Leisure Resort Hotel Area, and Jinghai Bath, this new destination is a world class cultural-oriented tourism resort.
The 55- hectare phase I Intelligent Industrial Park is divided into seven phases and will be developed over 3 years to form a high-end and mature community for the accommodation of 50,000 people, with a plan to absorb 80,000 people in five years. The facility guarantees the simultaneous development of industry and tourism.
With this new development model of cultural-oriented tourism, the Long Bay Dara Sakor project is meeting the new demand of tourism business and has won the highly recognized expectations of Cambodian Prime Minister Samdech Techo Hun Sen.
ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd continues to bring new energy through active cooperation with other enterprises. The powerful combination with TRF Vacation Club will further improve the cultural-oriented tourism attributes of the project and create a unique coastal holiday experience to increase the life quality of project staff and tourists and bring unprecedented standards of development to the project.
Together we write the future of coastal cultural- oriented tourism
TRF Vacation introduces the operation of a world class hotel brand and the development of a resort hotel brand and resort products. This also includes businesses such as the cultural promotion of a tropical rainforest lifestyle concept encapsulating a spacious hotel, the integration and development of a tropical rainforest coffee industry supply chain and a school for hotel management of the tropical rainforest to provide diversified hotel selection and excellent money-for-value service according to different need of customers.
Wyndham Hotels & Resorts is the first international hotel brand introduced by TRF Vacation Club and there are more high-end international hotels coming soon such as Marriott, Intercontinental and Banyan Tree to create a unique costal cultural-oriented tourism experience in this beautiful land and bring infinite expectations for Long Bay Dara Sakor.
Long Bay Dara Sakor cultural-oriented tourism resort will become an outstanding project with international vision and attract the attention of global professionals, industry and the tourism business by the powerful combination of ZhengHeng (Cambodia) Co., Ltd and TRF Vacation Club. We will continue to write the glorious future of world-class coastal cultural-oriented tourism resorts a new high-value destination starting a new era of investment and tourism in Southeast Asia!