The Ministry of Tourism is currently drafting a 10-year master plan that will transform the coastal province of Kep into a ‘relaxation and high-end tourist destination’.
The Kep provincial administration organised a meeting on 11 December to discuss the strategy for the tourism master plan for Kep to become a relaxation and high-end tourist destination’ in 2020-2030.
According to a Facebook post by the Kep provincial administration, the Ministry of Tourism is drafting this special master plan for Kep as part of the development vision for the four coastal provinces in Cambodia.
Kep has unique potential which makes this master plan important so that the province will make the most out of its natural resorts and natural tourism.
Tourism Ministry spokesperson Mr Chuk Chumnor previously told Construction & Property Magazine that Kep will be designated for quiet tourism, a place for relaxation, for health tourism and not for mass tourism.
He said the team will study all aspects including the environment, tourism, and the economy, with the government not wanting to have casino developments in Kep because Kep is a luxury and peaceful tourist destination. (Read more)