The Cambodia Architect and Décor 2017 expo was held for three days from 8 to 10 June, 2017 at the Diamond Island Convention & Exhibition Center (Koh Pich), Phnom Penh. Hosted for the second time in Cambodia, the show is organised by Thai-based ICVeX Co., Ltd a conglomerate group of creative business leaders in Thailand partnered with Cambodian Society of Architects (CSA).
This year’s show featured 150 exhibiting companies from local and international companies, including international pavilions from Thailand, Malaysia, Singapore, Vietnam, Italy and China. They came to showcase their latest innovative products and services, seek new business opportunities and exchange on the growing importance of design in Cambodia’s booming construction and property markets. The exhibitors, of which 70 percent are from countries outside Cambodia, showcased the best-in-class innovations and products to a wide range of visitors.
Besides bringing the best international designs to Cambodia, this three-day trade show also organised unique educational seminars with various interesting topics, a student design competition and an architect networking dinner. The Architect and Décor show was first successfully organised by ICVeX in 2014 in Myanmar which inspired the company to bring the show to Cambodia, according to the company’s press release.
“We created Cambodia Architecture & Décor Expo to help professionals engage with target potential customers, meet new contacts and identify new opportunities on the market,” said Mr. Ajinveat Vhongthong, ICVeX’s project manager at the show’s grand opening ceremony on 8 June, adding that, “According to the company survey from the 2016 show, over USD18 million in business value was expected to be generated from the last year’s exhibition.”
The trade show was first held in Cambodia on 9-11 June 2016 at the Diamond Island Convention & Exhibition Center, with over 100 firms exhibiting from Cambodia, Thailand, Malaysia, Singapore, Vietnam, China, and other Asian and European countries. The exhibition was held along with a two-day educational seminar participated in by over 3,500 trade visitors.
Speaking at the 2017 show’s opening event, H.E. Phoeung Sophorn, Secretary of State of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction said he believed this second show would be as successful as the previous year, stressing that it is an important arena to exchange ideas related to construction and architecture. “The construction sector in Cambodia increased 163 percent in the past years, now representing a market worth over USD8 billion. This exhibition will contribute to a better supply in the country,” he added.