19 of 36 Islands in Sihanoukville Under Private Development
19 of 36 islands in Sihanoukville are under development by over 23 private companies, according to the latest official record published on 03 August.
4 out of 5 islands in Sihanouk city are being developed by four companies, while nine islands of 19 islands in Koh Rong city are being invested in by seven companies.
In the meantime, six of seven islands in Prey Nob district are being developed by 12 companies, while one island in Stueng Hav is also under a private investment plan.
During the official meeting held on the same date, Lt Gen Suon Samnang, a permanent member of the National Committee for Maritime Security, said his team needs more up-to-date data to verify the investment on the island and its impact on national security purposes.
The National Committee for Maritime Security has the role of managing and protecting seabed biodiversity and environmental protection.