14 construction sites in Sihanoukville to be demolished
Sihanoukville provincial hall spokesman Kheang Phearom has announced that 14 construction sites across the province are to be demolished following an inspection by provincial officials and the construction committee.
The inspection was conducted after the recent collapse in June 2019 of the seven-storey building in Sihanoukville that killed and injured more than 40 people.
According to Mr Kheang, the recently established 23 working groups (read more) from the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) have so far inspected more than 500 construction sites.
“The information I received from the provincial Land Management Department was that they [working groups] inspected more than 500 construction sites, and in the first phase the team decided to demolish 14 of the inspected construction sites,” Mr Phearom said.
In addition, the working groups have also found around 22 construction sites that have failed to meet the quality and standard for buildings in Cambodia.
“Meanwhile, they [working group] will continue to make detailed inspections on the more than 500 construction sites, and we do not know how many other sites will be demolished, if they [buildings] are found to be technically incorrect or in contrast to other standards,” he added.
Over the past years, Sihanoukville has been developing fast with high-rise buildings mushrooming across the city.
As of early 2019, Mr Phearom said about 819 construction buildings have been permitted across the city.