Comin Khmere installs 30,000 floating and curved roof solar panels in Kampot province
Comin Khmere, a subsidiary of Comin Asia Group and one of the country’s leading engineering solutions provider, has successfully executed Cambodia’s first floating solar system and curved rooftop solar installation in Kampot province.
In an email response to Construction & Property Magazine on 29 August, Mr Phanith Hak, group marketing and communication coordinator of Comin Khmere said that in April 2019 the company had finished installing 30,000 floating and curved roof solar panels.
Executed for the Chip Mong Insee cement factory in Kampot, the company is the first to implement a floating solar system in Cambodia along with a unique curved rooftop installation.
The newly installed solar panels, on which work began in September 2018, are capable of producing up to 13,000,000-kilowatt hours of energy per year, about 7% of the total energy needed.
Despite facing challenges, as this is the first time that Comin Khmere has executed a floating solar system, the company has implemented safety practices to achieve zero incidents on-site.
As solar power is to account for about 15% of total Cambodia’s power consumption in 2020, this clean energy sources will provide many benefits for consumers as well.
According to Mr Phanith Hak, by using solar panels customer can reduce their carbon footprint, and save costs as well.