Thailand-based developer and operator of renewable power Prime Road Alternative has won the public bidding on a 60-MW solar project located in Kampong Chhnang province, and will generate the lowest tariff in the Southeast Asia region.
The public bidding on the project was started in February this year after a feasibility study conducted by an expert team from the Asian Development Bank was completed. (Read more)
The solar farm will be implemented under a build-manage-operation structure in cooperation with ADB.
According to the press release from ADB, Prime Road Alternative’s power tariff is at US$3.877 cent per kilowatt hour and won the bid from among 26 companies local and international bidders. As a result, the company will generate the cheapest electricity in the region.
The 60-MW project is part of a 100-MW National Solar Park and is structured as a public–private partnership.
EDC is providing the land and transmission access, while the private sector will provide power generation capacity based on a long-term power purchase agreement with EDC.
According to the Ministry of Mines and Energy, after signing the agreement with the bid-winning company, it will take at least 24 months to generate power.