PhnomPenh City Hall Diary
Construction & Property Magazine is pleased to introduce a new regular feature bringing all the latest news from Phnom Penh City Hall.
• Design Options Proposed For BKC Traffic Light
City Hall and experts from relevant public and private companies discussed the several options of design plans for the BKC traffic light (Canadia Bank). The final design has still not been selected as City Hall needs more time to study more detail the impact of the project.
They also studied the possibility of building four more sky bridges to ease the traffic at the Kbal Thnal Bridge vicinity located in Chamkar Morn District. Construction of a new sky bridge at Kbal Thnal needs to kick off soon despite some ongoing controversy.
• Privatizing Public Park Management
City Hall will transfer the management and maintenance duty of the city’s public parks to private companies in exchange for giving them the free public space in those parks for advertising.
In a meeting on 13 June to review the draft contract, H.E. Pa Socheatevong said there are currently 11,000 lamp posts in the capital which require upgrading to the LED lights. To date, the company has upgraded 2,000 lights.
• 600 CCTV Cameras Installed
Security has remained a key issue for Phnom Penh and on 15 June City Hall hosted a meeting to review works on installing CCTV cameras on all the capital’s traffic lights. Led by Phnom Penh Deputy Governor H.E. Suy Sareth, 600 CCTV cameras will be installed under a service contract with the HSC, ZTE and CFOCN companies. Installation work will take place from 30 July to 10 November.
• Transforming waste to Fertilizer
To tackle the worsening issue of solid and liquid waste management, Phnom Penh Deputy Governor H.E. Ieng Aunny, held a discussion with the Japan International Cooperation Agency (JICA) and the Japan-based Hayashida Company on a project to transform waste mud and vegetable waste into composted fertiliser.
• Miltigating The Rain Flood
Responding to the flooding caused by heavy rain in the vicinity of Phnom Penh International Airport, H.E. Pa Socheatevong led a team to monitor the digging of a carnal to release water from a main canal along the railway track connected to Toul Sampov canal at Sangkat Phnom Penh Thmey. This new release canal has been dug 8 metres deep and 4 metres wide using two excavators. On the same day, they also monitored the construction of the Toul Kork II Pumping Station at Toul Kork District and the construction of the Bak Tuk concrete canal at Russey Keo District. The pumping station will start operation in late July 2016.
• More Boeng Kok Roads Opened
To relieve traffic congestion, the Phnom Penh Governor urged construction to open roads R7, R8, R9 and R10 that will connect Toul Kork District to Daun Penh District along the railway track. Once complete, these roads will greatly contribute to the reduction in traffic jams for people commuting around Tumnup 70, the Council of Ministers and the Toul Kork roundabout.
• Boeung Kok Roads Named
To ease traffic in front of the Council of Ministers and the Prime Minister’s Office, City Hall hosted a meeting on 20 June to review road construction in the Beong Kok area that has the potential to relieve congestion between the Council of Ministers and the Tuol Kork area. Chairing the meeting, Phnom Penh Deputy Governor H.E. Suy Serith, discussed the names to be appointed for all the roads on Beoung Kork and raised the potential of building another road near the Boeng Kok Mosque.the initial financial investment valuation belongs to the benefits associated with unisex rolex mid size datejust 6827 31 mm case automatic movement black dial for sale.reddit u boat chronograph imitation watches thought that enterprises has a corporate responsibility to society..
• City Requires More Parking Spaces
Parking space has been a serious problem in Phnom Penh where over 300,000 cars and over 1.2 million motorbikes are commuting daily. On 21 June, Phnom Penh Municipality conducted a meeting on the request to establish two parking lodges for cars and motorbikes around the Night Market and north of Sunway Hotel. H.E. Suy Serith, Phnom Penh Deputy Governor advised the technical officials to study again for the possible parking lodges at the north of Wat Phnom child playground and the west and north area of the Council for Development of Cambodia (CDC) and east of Wat Phnom.