Report: Demand in Cambodia increasing for construction and infrastructure advancement
As the Cambodian government focuses on infrastructure development, market opportunities are rising for companies operating in the construction and infrastructure industry to emphasise technological advancements and standardise modern methods of construction, according to the recently published OG Analysis report.
Titled ‘Cambodia Construction and Infrastructure Market, Size, Share, Outlook and Growth Opportunities 2020-2026’, the report shows key trends and critical insights into Cambodia’s construction and infrastructure markets, along with key drivers, restraints, and growth opportunities for firms operating in the industry.
The report noted that global growth in construction and infrastructure is estimated to grow around 6% CAGR between 2019 and 2026 with Cambodia set to benefit from the trend as well.
Indeed. the Cambodian government on 30 August approved a US$14.4 billion budget plan for a public investment programme, with the infrastructure sector receiving more than 50% of it over a period of three years. (Read more)
With the increase in such investment and the parallels with global growth trends, the report noted that Cambodia is enjoying an ongoing trend towards modernisation of construction and infrastructure through renovation projects, new building construction, and other civil projects.
This 6-year analysis report also highlighted how the growth prospects impact on the market size, revenue from the sales of construction and infrastructure materials to retailers, wholesalers, and institutional buyers.
The report compared the Cambodia market against five of its competitor markets in the region to better understand the role of Cambodia on the regional front and to benchmark its perfomance.