The government is currently exploring two alternative transportation projects after the recently studied AGT railway was deemed too expensive, according to H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of Public Works and Transport.
Speaking to the media during the 4 December Urban Mobility Forum, H.E Sun Chanthol said “we are studying subway projects and monorail projects as the AGT study is finished already [and] needs a lot of money. So, we are studying two more projects and we will compare which project is better for our country”.
The AGT plan featured a 19-kilometre skytrain in Phnom Penh with the feasibility study carried out by the Japan International Cooperation Agency (JICA) since 2017. The project is estimated to cost around US$1,843 million. (Read more)
H.E Sun Chantol’s announcement comes after a special working group from China arrived in Phnom Penh in April to study monorails. (Read more)
While waiting for the mass transit railway, H.E Sun Chanthol said the government will also explore the possibility of making special lanes for buses and shared mobility in order to reduce traffic congestion in the city.
As the minister pointed out, Phnom Penh currently needs faster transportation, more parking lots, and more bus lines so it is easier for people to use public transportation.
Currently, according to H.E Sun Chantol, Phnom Penh has around 1.8 million vehicles, half a million of which are cars while the rest are tuk-tuks and motorbikes.