About 1,400 m2 of Cherng Laung lake will be cleared to fill the new airport
Samdech Techo Hun Sen asked OCIC Chairman to restore the Cherng Laung lake by digging out land to build the construction of the new airport while benefiting the local resident at the same time.
On 22nd June 2020, Samdech Techo Hun Sen asked Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of OCIC Company, to restore and use land from the Cherng Laung lake to build the new Phnom Penh International Airport.
PM Hun Sen described benefits of using land from this lake restoration that “I told Pung Kheav Se to help dig deep in the Cherng Laung lake and dump the dirt to fill into the airport construction. Why do I have to remind this? This lake has a very important role for three districts in two provinces – in Takeo, two districts, and in Kandal province, one district, Sa’ang.”
Samdech also emphasized that “The lake is a source of water for farmers in the paddy fields and parts of Prey Kabbas district. “From the Krang Yua River to the Bassac River. Therefore, we have to keep more water there.”
“We are in need of landfills so we can use the land from the lake reservoirs to fill the airports for the benefit of the company and for both of the state and the people benefit as well. When the lake is deep, it will create our stocks of fish that will grow in the lake. On top of that,  the lake itself is not the only source of water for irrigation, but it also a water gate for releasing flooding from the Prek Thnout river which could occasionally happen. It normally flows into the Bassac river floods into the Tonle Sap, but when the Bassac River is also flooding, then we have to divert it to the lake.
Choeung Leu Lake is a large natural lake in the south of Phnom Penh. This natural lake covers an area of ​​about 14 square kilometres, or about 1,400 hectares, located 26.26 kilometres from Phnom Penh and approximately 10 km from the location of the new Phnom Penh International Airport.
As the ninth-largest airport in the world will be built on an area of ​​up to 2,600 hectares, the land required to fill up the new International Airport site is estimated to be millions of cubic meters more.