Winners of the PropertyGuru Cambodia Property Awards 2020 were announced at the Gala Dinner last night at Sofitel Phnom Penh Phokeethra, where International Holding (Cambodia) Ltd. emerged the biggest victor.
Presented by Hitachi Elevators & Escalators, more than 30 trophies and nearly 25 Highly Commended distinctions were presented to almost a dozen companies, representing the best of the best development firms and projects in the nation.
With eight wins, Meridian International Holding (Cambodia) Ltd. emerged as the gala night’s biggest victor. The company was named Best Developer and Best Mixed-Use Developer for outstanding work on its Flatiron project, which won four trophies including Best Serviced Apartment Development and Best Mixed-Use Architectural Design.
Another big winner was Urban Hub (Cambodia) Co., Ltd., which triumphed in the new category of Best Breakthrough Developer. The firm also received Best Condo Development (Cambodia) and Best Condo Development (Phnom Penh) for Urban Village and Factory Phnom Penh.
Four-time Best Developer award winner Peng Huoth Group bested four companies to take home the new award of Best Lifestyle Developer.
The Bakong Village and Rose Apple Square projects clinched the new awards of Best Township Development (Siem Reap) and Best Residential Development (Siem Reap), respectively.
This year’s Cambodia Real Estate Personality of the Year title was presented to Hok Kang, founder and Managing Director of Urbanland Asia Investment Co., Ltd and HKA & Partners.