The Ministry of Tourism has unveiled plans to establish a new Siem Reap city (Grand Siem Reap), located near the under-construction new Siem Reap Airport in Sotr Nikum district. The new city project is part of a master plan for tourism development the province.
This statement was stated by H.E. Thong Khon, Minister of Tourism in the meeting of reviewing the results of tourism for the first 9 months of 2020 on October 26.
“The establishment of the Grand Siem Reap is to support the old city of Siem Reap because the old city of Siem Reap cannot accommodate this large number of tourists,” he said.
However, the Minister has not yet confirmed a specific date for the development of the new Siem Reap city yet, cited that the working team is studying the project in detail.
Scores of 20 major investment projects have been proposed in the master plan for tourism development in Siem Reap 2020-2035. (Read more)
Siem Reap is shifting toward a smart city with the 38 roads development and other enhancement in the city. (Read more)