The Urban Village Condominium project owner inaugurated a new retail space called “Retail Street” along the 60-meter road in Factory Phnom Penh with a Spanish-themed Fiesta street party on the weekend of 07 November.
Retail Street is an innovative outdoor shopping street located in between the Factory Phnom Penh and the Urban Village condominium project. The area will comprise a variety of shops and businesses including sports products, fashion boutiques, furniture stores, and German breweries, among others.
Ms Catherine Chan, Founder and Executive Director of Urban Village said, “Urban Village is an international and most vibrant community. We strive to bring the world’s famous celebrations and activities for our residents both at Urban Village and Factory Phnom Penh to enjoy and experience. This is a great opportunity. While we welcome the addition of Retail Street to our community, at the same time we all can have a great time together and experience different cultures.”
“We have designed Urban Village with an aim to put the interests and experiences of our residents first. Therefore, having Retail Street is really important for us as we want to make sure our residents can get all their everyday needs within walking distance in our community,” she continued.
Though officially open last weekend, this shopping street has already attracted plenty of tenants due to its prime location, lower rental price compared to shopping mall and its creativity which attracts both Cambodian and foreign tourists.
The area along the 60-meter road is one of the highest potential locations in Phnom Penh worthwhile for investment, as more and more large development projects have been emerging in that area.