The 2020-2035 master plan to transform Mondulkiri province into an international tourism destination will be completed by the end of this year and is expected to be approved by the government by early next year, according to the Ministry of Tourism following a meeting on 26 November.
The masterplan features many developments, including Senmonorom city becoming a multiple-purpose development city with many entertainment activities. Meanwhile, the airport zone in Ou Reang district will be transformed into a satellite city.
Based on the draft of the master plan, the government will also set up four tourism zones including an eco-tourism and wildlife sanctuary zone, tourism corridor and minority tourism zone, Koh Nhek district urban zone; and a border gate integration zone.
Director of the ministry’s tourism development department Mr Chuk Chamnor told reporters after the meeting that the objective of the meeting was to gather inputs from various sectors such as water management, electricity, agriculture, energy, land management, airport, SMEs and infrastructure.
Those inputs will be critical for planning, in particular with the aim of transforming the province into an international tourism destination.
After receiving the inputs, the working group revised the master plan draft. The final version will be submitted to the national tourism development committee by late December 2020, and later submitted to the government by early 2021.