Cambodia Public Debt at US$7.9 billion as of Mid-2020; Infrastructure Development Largest Contributor
As of June 2020, Cambodia had a total of US$7.9 billion in public debt, of which 87% was used for physical infrastructure development, according to a World Bank report released in November 2020.
Of all foreign loans, China accounted for the largest percentage with a total outstanding debt of US$3.7 billion, or equivalent to 46.8% of total loans.
Meanwhile, the Asian Development Bank (ADB) and the World Bank accounted for 18.6% and 7.9% respectively, followed by loans from other countries, including Japan, South Korea, and France.
The same report also stated that public debt is expected to rise. Cambodia’s public debt-to-GDP ratio is projected to marginally increase to about 31.6% of GDP in 2020. However, the risk of debt distress remains low.