After 12 months of construction, NR 10 linking Battambang to Koh Kong province is now 43.75% complete and scheduled to be open for traffic by 2023, according to the inspection of the Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport HE Bong Bun Hourn on 24 January.
During the inspection, he also urged CRBC Construction Company and WACC Technical Consulting Company to continue their delicate construction works and to ensure the construction meets the technical standard.
Stretching over 199km, the road links Samlot district of Battambang province to Koh Kong province passing through Veal Veng district in Pursat province. The project is being constructed with an investment of over US$188 million, which is a mixture of a Chinese loan and Cambodian government budget.
With ground broken in March this year, the road construction is scheduled to be completed by 2023, taking a total of 48 months. (Read more and more)