D.i. Riviera’s Two Towers to Open in 2017
Rising over the three rivers at the northern edge of Phnom Penh’s Diamond Island, two of the five D.I.Riviera Condominium towers are scheduled to open in late 2017.
Located at Diamond Island of Phnom Penh’s Tonle Bassac, Diamond Island Riviera features five towers: The 33-floor Towers A and B, and the 42-floor Towers C, D, and E that will jointly carry the ship-like sky park. The 5-hectare compound combines five-star condominiums, a luxury hotel, 104 modern shop-houses (flats), the state-of-the-art Riviera Plaza with commercial space, sporting and entertainment areas in the sky park.
The five towers comprise about 1,300 residential saleable units with sizes ranging from 47 m2 to 360 m2. Price per unit starts from USD120, 000.
With strong interest from both local and international buyers, sales for Towers A (272 units) and B (433 units) having almost sold out with few units leftby the end of February, the developer told Construction and Property Magazine that the structural work has been completed and the grand opening and handover for these buildings is slated for late 2017. Condo units in both towers are divided between those with either city, shopping mall or river view types ranging in size from 47m2 to 207m2.
Riviera is the largest condominium project located in Diamond Island City. The complex covers a total landmass of 50,000m2 on a construction area of 300,000 m2. This project is jointly developed by Friendship International Development Limited (Shop house and shopping mall) and Jixiang Investment Cambo Co., Ltd (Condominiums) and financed by Canadia Bank., PLC.
Perfect design and fashionable facilities are the key highlights of the project. Moreover, the two floor basement parking lot can accommodate 2,000 cars making parking easy. Riviera has not only the best location but also the best view overlooking the three rivers of the Mekong, Tonle Sap and Bassac. This has classified D.I Riviera, the pearl of Diamond Island.
Towers C, D and E strongly face the three rivers, giving peaceful views to residents and visitors. As construction work progresses, sales have now opened for Tower E (472 units) with standard unit sizes ranging from 58m2 to 176m2. The sales schedule for the two remaining Towers C and D (126 units) have not yet been announced, according to the Riviera’ sales department. The developer has also confirmed plans to establish a five star hotel in Tower C as soon as construction is completed.
Another unique design feature which sets it apart from other projects in Cambodia is the ship-like sky club 150m above the ground spanning Towers C, D and E. It also has a spacious area for gym, nightclub and a romantic restaurant with views across the whole of Phnom Penh.
Thanks to all customers who support the project, Riviera offers owners with five-star property service managed by the Japanese top property management company, Nihon Housing company and the Taiwanese top property management company Tokyo property management company.
“With rapid development in Phnom Penh, traffic systems and residential locations to meet dwellers’ demands are a big worry. That is why the government licenses for the development of diamond island satellite city which was once a calm island covered by minor crops and weeds,” Phnom Penh Deputy Governor, Kuong Sreng said at the Riviera’s sale centre opening in 2013.
The Riviera project was launched along with the opening of its Sales Center on 23 January 2013 attended by hundreds of high ranking government officials and local and international high-end guests. Located just south of the Riviera construction site, the Sales Office also features a luxury showroom that allows interested buyers to feel and touch all amenities of its sample units ranking from one-bedroom unit, to two-bedroom and to penthouses. A state-of-the-art theatre is also installed to allow guests to view the entire project digitally.