Condominiums: Two Things to Be Reviewed Before Purchasing or Selling Units
Before deciding to purchase a unit located within a condominium, any potential buyer will have to consider various factors, such as the location of the condominium, the description and quality of the materials used, the size and price of the unit, the identity and experience of the developer, and the construction insurance policy.Two others factors, often forgotten, must be reviewed as they can have a significant impact on the value of the unit and on the sought-after quality of life in a condominium: internal regulations and the management of the condominium.
The internal regulations are essential and that is why they are compulsory towards all current and future unit owners. They define the rules of life within the condominium and, in particular, the organization and functioning of the condominium on both legal and practical levels.
They also set out the rights and obligations of the unit owners, they define the common areas and private units and they determine their conditions of use, organize the management of the condominium and determine how expenses, in particular related to the cleaning, maintenance and repairs of the common areas, will be shared by the unit owners.
The Royal Government of Cambodia understands its importance and that is why they must be issued before announcing the sale or rental of the private units of the co-owned building in order to be reviewed by a potential buyer before deciding to purchase a unit.
Another indicator of the importance of the internal regulations is the fact that they are required by the Land Office for the registration of the condominium and the issuance of the title certificates for each unit.
Therefore, developers and buyers cannot overlook this document which will be in force during the whole life of the condominium and which may be used to resolve many issues which may arise between unit owners. It is, therefore, important that the language of the internal regulations be comprehensive and precise to allow for amicable and efficient resolution of any problem that may arise.
Sub-Decree No. 126 on the Management and Use of Co-Owned Buildings, dated 12 August 2009 (“Sub-Decree No. 126”) provides in its appendix a template of internal regulations which is brief and fails to cover many topics such as the use of the common areas, the creation of a contingency fund, the security of the condominium, the powers and responsibilities of the management board, the holding and decisions of the general meeting of the unit owners, etc. Consequently,
it is highly recommended for developers to request the assistance of a professional (especially lawyers) for drafting internal regulations in order to have a clear and comprehensive document.
Furthermore, it is also recommended, before purchasing or selling in a condominium, to take into account its management. Indeed, proper management is essential for good and efficient operation of the condominium so as to not negatively affect the value of the units.
Sub-Decree No. 126 provides that a condominium should have a management board or an executive committee set up to manage the condominium but the sub-decree does not specify when the committee or board should be set up and if they are able to delegate their powers.
Therefore, the unit owners are free to choose their mode of management and to organize it in compliance with their internal regulations. Generally, two options are offered to the unit owners for the management of their condominium.
They can decide either to assume the management functions themselves or to appoint a third-party property manager who will bring its knowledge and professional expertise. We have seen in Europe, America and Asia, many cases of bad condominium management due to a lack of qualifications and experience. In these cases, the cleanliness, maintenance and all necessary repairs and works may not be carried out in time.
This always leads to deterioration or damage and will ultimately increase the expenses for the owners compared to the sums paid for proper maintenance and timely repairs. We are also aware of many cases where fees are not collected on time or where many mistakes have appeared in the accounts of the condominium or where inaccurate budgets have been adopted. All these examples of bad management have always for consequence an increase in the expenses and stress for the owners of units and a decrease in the value of the units.
Therefore, it is recommended to appoint to management qualified people who have experience and systems in place to handle financial, legal and technical issues and have resources and relationships to ensure that the condominium runs efficiently.
In conclusion, the drafting of the internal regulations and the right management choices are crucial in order to preserve the value of the condominium units and to ensure that the building runs successfully. A high quality condominium building alone is not enough to attract quality buyers and to provide the sough-after quality of life in a condominium. Clear and comprehensive internal regulations linked with highly qualified management and a high quality development will attract investors and tenants.
ON THE AUTHORS ING Sophealeak and Charles AMAR, lawyers at Bun & Associates, advise domestic and foreign clients seeking expert advice and innovative solutions in dealing with significant and complex transactions involving both raw and developed properties.
Their work includes advising on all issues relating to real estate investment, project development, construction and asset management. Our real estate team has also hands-on expertise and experience in advising clients on matters related to economic land concessions, special economic zones, agriculture, the environment and mining.
Any use of the information contained in this article or the receipt of this article is not intended to create nor does it create a solicitor-client relationship between you and Bun & Associates.
Unless otherwise indicated, Bun & Associates owns the copyright of this article. If you seek to reproduce or otherwise use this article or any part of it in any way, it is your responsibility to obtain approval for such use where necessary.