Hong Kong-listed NagaCorp reported that NagaWorld made a US$77.2 million loss in the first half of this year compared to US$20 million in profit in H1 2020 after the firm voluntarily closed down its operation in March to help prevent the spread of COVID-19.
Despite the loss, the firm still had positive revenue with US$129.3-million Gross Gaming Revenue (GGR), and US$11.2-milion Earnings Before Interest, Tax, Depreciation, and Amortization (EBITDA), according to its report issued on 30 August.
The firm said it also paid US$11.6 million in taxes during the first six months of 2021.
The report did not state the timetable for the reopening of NagaWorld. However, according to the Cambodia Tourism Minister’s statement on 21 May 2021, the Cambodian Ministry of Tourism is working towards the possible reopening of Cambodia’s tourism industry in the fourth quarter of 2021 to fully vaccinated tourists.