Siem Reap Ready to Compete for 3rd Clean City Awards 2022
Siem Reap is ready to compete for the 3rd Clean City Awards 2022-2025, while the working team is currently compiling documents, according to the follow-up meeting on Tuesday 2 November.
Director of the Secretariat of the Siem Reap Clean City Assessment Team Mr Ngov Sengkak said that the meeting was to discuss and exchange views on indicators, procedures, and inputs, to ensure that Siem Reap is ready to win this competition.
He added that this competition is organised to promote the beauty of all 41 cities and districts throughout the country. This program will also help improve the living standards of the people and reduce poverty through tourism.
The Clean City Award is valid for 3 years from 2022 to 2025, and the committee has set a deadline to apply online from now until 15 November. Meanwhile, the evaluation date is between 16 November 2021 to 15 January 2022.