Gov’t to Build Standardised Parking Lots in SR & Connect 20,000 houses to Sewer System
Prime Minister Samdech Hun Sen has approved an additional budget of nearly US$4 million for Siem Reap’s 38-road renovation project to build parking lots on NR6 and connect nearly 20,000 houses to the sewer and water system free of charge
According to a press conference regarding the project’s progress on Saturday 14 November, the parking lots will be arranged along NR6 starting from the Royal Residence bridge to facilitate city parking.
Meanwhile, the authority will also begin to connect people’s houses to the sewer and rainwater system free of charge. If any citizen has already paid the fee, they can request a refund from the authorities they had paid to.
To date, the overall renovation project has reached 90% completion, while the final completion is set for December this year.