ការលើកលែងពន្ធសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ និងសណ្ឋាគារ បន្តដល់ខែមិថុនា ២០២២
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសម្រេចបន្ដការអនុគ្រោះពន្ធដល់វិស័យទេសចរណ៍ សណ្ឋាគារ និងអាកាសចរណ៍ រហូតដល់ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២។
ការលើកលែងនេះ ជាការបន្តពីថ្ងៃផុតកំណត់ចាស់ នៅខែមីនា ២០២២ ទិសដៅដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្របន្ថែម ដល់ធុរជនពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការកែលម្អ និងត្រៀមខ្លួនទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរក្រោយបើកប្រទេសពេញលេញ។ (អានបន្ថែម)
ការផ្តល់ការអនុគ្រោះនេះ ត្រូវបានប្រកាសដោយ ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ កាលពីព្រឹក ២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះ។
ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ថ្លែងថា៖ «រាជរដ្ឋាភិបាល នឹងបន្តផ្តល់ការ-អនុគ្រោះផ្នែកពន្ធ ដូចដែលបានដាក់ចេញនៅក្នុងវិធានការអន្តរាគមន៍ទាំង១០ជុំកន្លងមក សម្រាប់ឆមាសទី១ នៃឆ្នាំ ២០២២ ដល់ប្រតិបត្តិករនៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងវិស័យអាកាសចរណ៍ ដែលបានរងផលប៉ះពាល់ដោយសារវិបត្តិ នៃជំងឺកូវីដ-១៩»។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីលើកលែងពន្ធ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញវត្ថុ ក៏គ្រោងទម្លាក់កញ្ចប់ហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមទៅដល់អាជីវករទេសចរណ៍ និងសណ្ឋាគារ ដើម្បីឱ្យពួកគេយកធ្វើជាទុនក្នុងការស្ដារ ជួសជុល កែលម្អ ឬពង្រីកទីតាំង ពេលបើកអាជីវកម្មឡើងវិញ។
ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះ នឹងធ្វើឡើងនៅក្រោមគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានជាមួយធនាគារដៃគូ ដោយទំហំកម្ចីនឹងមិនធំទេ ប៉ុន្តែរាជរដ្ឋាភិបាលចង់ឱ្យកម្មវិធីនេះ នឹងអាចជួយដល់ប្រតិបត្តិករច្រើន។ (អានបន្ថែម)
រយៈពេល២ខែ កម្ពុជាលក់សំបុត្រទេសចរណ៍បានជាង ១៣,៥៥លានដុល្លារ
ក្នុងរយៈពេល២ខែ (មករា-កុម្ភៈ) ដើមឆ្នាំ២០២៥ ប្រទេសកម្ពុជាប្រមូលចំណូលបាន ១៣.៥៥០.២៥១ដុល្លារ ពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ, ប្រាសាទកោះកែរ, ប្រាសាទបេងមាលា, ភ្នំក្បាលស្ពាន និងការជិះទូកកម្សាន្ត។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចេញផ្សាយដោយគ្រឹះស្ថានអង្គរនៅថ្ងៃទី០១ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២៥។ របាយការណ៍ខាងលើបានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល ២ខែដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាមានភ្ញៀវទេសចរបរទេសចំនួន ២៧៩.៦០៤នាក់ បានទិញបណ្ណចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ បើគិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួនសរុប ១៣.១៦៧.៧៧៨ដុល្លារ កើន១៧,២១% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៤។ ក្រៅពីចំណូលបានពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនាអង្គរ គ្រឹះស្ថានអង្គរក៏បានរកចំណូលបន្ថែមពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានផ្សេងៗទៀត រួមមាន៖ ប្រាសាទកោះកែរ, ប្រាសាទបេងមាលា, ភ្នំក្បាលស្ពាន និងការជិះទូក ដែលទទួលបានចំនួនសរុប ៣៨២.៤៧៣ដុល្លារ។ ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍ថ្មីដល់ភ្ញៀវទេចរអន្តរជាតិ គ្រឹះស្ថានអង្គរបានដាក់ដំណើរការការលក់សំបុត្រ និងត្រួតពិនិត្យសំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្នុងគោលបំណងជួយសម្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ និងជាការទាក់ទាញទេសចរទាំងអស់ពីជុំវិញពិភពលោក។ (អានបន្ថែម) ជាងនេះទៅទៀត រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចផ្តល់ជូននូវការបញ្ចុះតម្លៃលើសេវា eVisa សម្រាប់អ្នកដំណើរអន្តរជាតិដែលមកកម្ពុជាទាំងអស់ ចាប់ពីខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។ (អានបន្ថែម) ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែដើម្បីបង្ករភាពងាយស្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទាំងអស់ដែលចូលទស្សនាប្រាសាទអង្គរ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចធ្វើកំណែទម្រង់សំខាន់ៗចំនួនប្រាំមួយ លើនិតិវិធីនៃការលក់ និងការត្រួតពិនិត្យសំបុត្រចូលទស្សនាអង្គរផងដែរ។ (អានបន្ថែម) - Video Advertisement -
កម្ពុជា-ជប៉ុន សហការគ្នាបង្កើតកន្លែងកែច្នៃសំណល់សង្គ្រាមទៅជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍
ស្ថិតក្នុងចលនានៃការបំផុសគំនិតក្នុងគោលបំណងប្រែក្លាយសំណល់សង្រ្គាមទៅជានិមិត្តសញ្ញានៃក្តីសង្ឃឹម កម្ពុជាបានចាប់ដៃជាមួយ ជប៉ុនដើម្បីបង្កើតកន្លែងកែច្នៃសំណល់សល់ពីសង្គ្រាមដែលជាការត្រួសត្រាយសម្រាប់សិប្បកម្មវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ដែលមិនអាចបំភ្លេចបាន។ គំនិតផ្តួចផ្ដើមនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងរវាងមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា (ស៊ីម៉ាក់) និងជប៉ុន On The Road នៅថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។ ឯកឧត្តម ហេង រតនា ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកស៊ីម៉ាក់ បានឱ្យដឹងថា អង្គភាពទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាដ៏សំខាន់មួយដែលនឹងជួយសម្រួលដល់គម្រោងផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាដែលផ្តោតលើការកែច្នៃសំណល់ប្លាស្ទិក និងដែកពីគ្រាប់បែកសង្គ្រាម។ គម្រោងច្នៃប្រឌិតថ្មីនេះ មានគោលបំណងបំប្លែងអ្វីដែលធ្លាប់ជាប្រភពនៃការបំផ្លិចបំផ្លាញ ទៅជាការរំលឹកដឹងគុណដល់សុខសន្តិភាពវិញម្តង។ ក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ CMAC គ្រោងនឹងបង្កើតសិក្ខាសាលាឯកទេសមួយ ដើម្បីបង្ហាញពីសម្ភារៈកែច្នៃទាំងនេះឡើងវិញ។ ជាងនេះទៅទៀត សិប្បករកម្ពុជានឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលដោយដៃពីវិចិត្រករជប៉ុនដែលមានបទពិសោធន៍ ពង្រឹងជំនាញរបស់ពួកគេ និងធានាបាននូវផលិតកម្មគុណភាពខ្ពស់។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការបង្កើតវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ប្លែកៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃសិប្បកម្មក្នុងស្រុក និងនិរន្តរភាពផងដែរ។ គម្រោងនេះត្រូវបានគេរំពឹងយ៉ាងមុតមាំថា នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីឱកាសការងារក្នុងការផលិត និងលក់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ទាំងនេះ ជាពិសេសសម្រាប់ជនពិការ។ ផលិតផលសម្រេចនឹងត្រូវដាក់តាំងបង្ហាញនៅសារមន្ទីសន្តិភាពតេជោក្នុងខេត្តសៀមរាប និងដាក់តាំងលក់នៅតាមទីផ្សារនានាទូទាំងប្រទេសជប៉ុន ដែលអាចឱ្យទស្សនិកជនកាន់តែពេញចិត្តចំពោះវត្ថុបុរាណដ៏មានអត្ថន័យទាំងនេះ ដែលជាស្ពានឆ្លងកាត់អតីតកាល និងបច្ចុប្បន្នកាល។ កិច្ចសហការនេះមិនត្រឹមតែឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះនិរន្តរភាពបរិស្ថានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងឈរជាសក្ខីភាពនៃអំណាចនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិក្នុងការជំរុញការព្យាបាល និងការផ្សះផ្សា។ នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជា និងជប៉ុនចាប់ផ្តើមដំណើរឆ្ពោះទៅរកភាពច្នៃប្រឌិតនេះ ពួកគេត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អនាគត ដែលបន្ទុកអតីតកាលបានប្រែក្លាយទៅជានិមិត្តសញ្ញានៃសន្តិភាព និងភាពធន់។ - Video Advertisement -