The Council for the Development of Cambodia (CDC) has given a permit to Kampot Logistics & Port Company Limited to invest US$1.3 billion in establishing a multipurpose port & logistic centre in Kampot province.
According to the CDC’s announcement on Monday 17 January, the project will be located in Changhon village, Sangkat Prek Tnaot, Bokor City and will create at least 590 jobs for locals.
On the same day, CDC also gave permits to nine other companies with a total investment value of over US$700 million.
Kampot is a high potential province that has thus far been attracting many development projects from cement factories, vacation homes, tourism ports, to ecotourism projects.
Recently, a Chinese firm has also unveiled plans to establish LNG production plants and special economic zones in this province. (Read more)