The construction of a wastewater treatment plant in Siem Reap has reached almost 20% completion according to an inspection of the progress of the project on 15 June 2022.
Mr Chao Sopheak, Deputy Director-General of the General Department of Wastewater Treatment System and Project Director, said that the inspection was to evaluate the work of the company in its construction to improve the wastewater treatment plant in Siem Reap to ensure success and to achieve responsible work efficiency.
The whole project is 16.5% complete, while the General Department of Wastewater Treatment System in Siem Reap also urged development partners to continue to pay more attention to work to achieve the schedule.