Korea Signs Mou With Cambodia to Increase Cooperation in Construction
The South Korean government, through the Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA), has signed a Memorandum of Understanding (MOU) with the Cambodian Constructors Association (CCA) to boost construction investment in Cambodia.
Mr Kwon Pyung-oh, President of KOTRA, said at the signing ceremony on 14 March 2019 that Korean companies have a keen interest in investing in Cambodia.
“Cambodia has huge potential for South Korean companies to invest,” he said, adding that he hoped through this MOU more Korean companies will become involved in the construction and development of Cambodia.
Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the CCA, said that this cooperation has three main goals; 1) information exchange related to the construction industry between the two countries 2) joint activities such as organising meetings, and 3) exhibitions and trade missions.
Neak Oknha added that South Korean companies had been the first players in the construction sector in Cambodia and such interest is greatly beneficial to this rapidly growing sector.