Indonesia Considering Moving Its Capital
The government of Indonesia is considering moving its capital Jakarta to the nearby island of Borneo due to concerns about overpopulation, urban gridlock and rapidly rising sea levels.
The radical plan is focused on potentially establishing a new capital 900km away in Palangka Raya in Central Kalimantan province.
A team from the Coordinating Ministry for Political, Legal, and Security Affairs has been conducting a feasibility study to assess the location’s suitability from political, legal, and security aspects and looking at a 300,000-hectare site to house the national government.
Moving the capital has been discussed since the nation was a Dutch colony but a lack of urban planning in the 1960s has now resulted in unsustainable levels of urban chaos.