Developers Encouraged to Plan for Green Space
The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction and the Ministry of Environment have called for project owners and developers of residential building projects to consider the principle of establishing green spaces in projects to create quality of life for the residents.
H.E. Binn Sambatharath, Under-Secretary of States at the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, explained that, according to legal principles, all development projects need 30% as green space. The 30% is the remaining area after the building area of the project.
He added that if the plot of land is 100 square metres and the building area is 60 square metres, 30% of the remaining 40 square metres must be kept for green space.
The Ministry of Environment says that to reflect on being environmentally friendly, the ministry is encouraging architects to construct buildings with green surroundings.
The ministry’s spokesman H.E. Neth Pheaktra said, “the Ministry of Environment has informed borey owners and has also evaluated projects in Phnom Penh, of which Borey Peng Huoth is a project that has planted the most trees compared to others.”
Real estate expert Ms Ann Sothida, Director of CBRE Cambodia, said that developers should focus on the guidelines because they focus on improving the living conditions of residents, the city’s beauty and being environmentally friendly.
“Some of them have also complied with the guidelines of the ministry,” she said. “Some of them have violated or failed to comply. Sometimes they think that if they follow the guidelines, they will lose space for development”.
The Ministry of Environment also encouraged other borey owners to cooperate with the ministry to facilitate the issuance of import certificates of trees from forests to help them reduce costs, H.E. Neth Pheaktra said.