Leedon Heights: A US$70 million condominium project to launch in Phnom Penh
Leedon Heights, a USD$ 70 million condominium project, located in the Sen Sok district next to AEON2 will begin construction in the third quarter of 2020 and will be completed by the end of 2024, according to Ms Sothida Ann, Managing Director of CBRE Cambodia via an interview on Telegram with Construction & Property Magazine on 11 June 2020.
The first phase of development involves four towers on a site of 1.5 hectares. Each tower extends to 36 storeys, with the whole project containing a total of 1,190 units. Limited unit prices start from just under US$70,000.
The project is a joint venture between Cambodian, Singaporean and Taiwanese corporations with many years of experience in delivering high quality residential and commercial developments in Cambodia.
Recently, CBRE Cambodia has been selected to represent Leedon Heights as their Sole Agent and Property Manager.
Mr James Hodge, Director of CBRE Cambodia, said “the project is truly exciting. We have been searching for the market closely for a project that combines a vision of the future with quality construction and a competitive price point. Leedon Heights truly delivers on these criteria and CBRE Cambodia is delighted to be representing the project in Cambodia.”
Ms Sothida Annadded that “we are honoured to have been selected to represent Leedon Heights as their Sole Agent and Property Manager. As the project’s tagline “New Home, New Lifestyle” suggests, this project design, quality and concept will be an exciting addition to our city that has not been seen before.”