Strengthening the efficiency of transport networks and reasonably-priced housing are a major contributors to keeping the economic engine firing on all in cylinders in Cambodia as well as in other Asia countries.
Ear Sophal, an associate professor of diplomacy and world affairs at Occidental College in Los Angeles said being stuck in a traffic jam is never anyone’s desire.
“People don’t want to be stuck in cars on bad roads in traffic jams. They want transport networks that will increase their home’s values. Outside of Cambodia, living near a subway station increases a home’s value,” said Ear Sophal.
Recently, the Asian Development Bank updated its Asian Development Outlook (ADO) publication which focuses on Asia’s cities. It shows that Asia’s gross domestic product has declined slightly from 5.9% in 2018 to 5.4% in 2019 with 5.5% predicted for 2020.
H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of Public Works and Transport, recently announced plans to build an sky train from Phnom Penh city to the new National Stadium (Prek Pnov), a distance of about 18 kilometres, to facilitate smooth traffic flow when Cambodia hosts the SEA Games in 2023.