Amusement Park to Boost Peng Houth
The Peng Houth Group has announced plans to invest USD60 million in the construction of an international-standard amusement park to further bolster their market-leading position and interest in its developments.
Planned to span 8 hectares on its sprawling development on National Road No.1, the amusement park will include a conference hall and wedding hosting facilities. The park will be divided among European-themed parks with landscaping, water features and inter-connecting bridges. There will also be regional food areas for visitors and residents alike to enjoy.
“We want to contribute to Phnom Penh’s development by delivering a new, clean project for local and international tourists who have never been to Cambodia,” Okhna Thai Mengly, CEO of the Peng Houth Group, told the Phnom Penh Post.