ASA joins forces with NEO to elevate Architect’19 as ASEAN’s Leading Expo, attracting over 850 Thai and international enterprises from 40 countries
The Association of Siamese Architects under the Royal Patronage (ASA) and N.C.C. Exhibition Organizer Co., Ltd. (NEO) have announced their readiness in elevating Architect’19 to emerge as the leading exposition in ASEAN. This year, entrepreneurs from over 850 companies from 40 countries worldwide are showcasing over a thousand of their brands’ products, services and technology in architecture and construction materials. Architect’19 is to be held on 30 April – 5 May 2019 at Challenger 1-3, IMPACT Exhibition Center, Bangkok, Thailand.
Ajaphol Dusitnanond, President of the ASA stated that “Architect’19 is ASEAN’s largest building technology exposition. The expo aims to showcase the advancement in architectural design, which reflects the potential of entrepreneurs and the role that architects play in society.
Architect’19 will be held for the 33rd year under the concept “Living Green”, presenting architectural design concepts and innovative building materials that could revolutionise the industry while bringing in local wisdom to tackle the environmental problems with sustainable solutions.
Dr Acharawan Chutarat, Chairperson of the Architect’19 committee, revealed that “Apart from showcasing innovative products from multiple countries, Architect’19 also features Thematic Exhibitions specially held by ASA on eco-friendly building material innovation and adoption of local wisdom and technology in tackling environmental issues in the present-day context.
Sakchai Pattarapreechakul, President of N.C.C. Exhibition Organizer Co., Ltd., explained that “Trade exhibitions play an important role in steering the national economy. In 2018, trade exhibitions generated over 2 million baht in revenue to our country and attracted over 30 million visitors comprising over 1 million trade visitors from overseas.”
With invitations sent to leading companies across the Southeast Asia region, the total trade value from Architect’19 is anticipated to reach over 10,000 million baht, according to Sakchai Pattarapreechakul.
“Thailand has also continuously embraced the green building concept as the number of green buildings in Thailand significantly increased from 55 to 240 buildings in 2018. This year, the number is speculated to go up to 252 buildings,” Ajinveat Vhonthong pointed out.
As for the highlights of Architect’19, many leading entrepreneurs are showcasing a variety of their products namely; the smart home system of SCG Cement-Building Materials Co., Ltd, GColor by Graphenstone of Jorakay Corporation Co., Ltd, water tanks and water pumps from Thammasorn Co., Ltd, the nano-tech colour innovation of TPI Polene Public Co., Ltd, sanitary ware products from Mogen (Thailand) Co., Ltd, and the innovative products of Häfele (Thailand) Limited such as digital locking systems.
Architect’19 also features a wide range of interesting innovations including AICA Laminate from Japan, the non-toxic swimming pool innovation that resembles a beach and sea from Beach Pool! as well as Halio smart-tinting glass from AGC and many more.
Those interested can register at www.asa.or.th/architectexpo or learn more about the Expo at Facebook: ASA CREW and on ASA Application or contact Ms Usanee Thavornkan, by tel.: 081 984 5500, or email: usanee@incom.co.th