Australian firm Koichi Takada Architects has designed a “solar trees marketplace” in Minhang district, 20km southwest of Shanghai, reported GCR.
The project has a total area of 3,450 sqm, comprising of 32 towers. All towers are designed based on a set of organically curved podiums that will allow stalls to be located on three levels.
Each tree tower will be built with timber branches and leaves that offer shade. Another unique feature is that all buildings contain solar panels on translucent canopies.
Besides, more trees will also be planted outside the development, forming a green corridor that runs through the project.
Upon completion by the end of this year, this “solar trees marketplace” will be the highlight spot of Shanghai’s renowned residential area Tian An Caobao Road.