Bmam Expo Asia 2019 Opens Its Doors to the Technological Revolution for Facilities Management
IMPACT Exhibition Management Co., Ltd. (“IMPACT”) is to host the 12th edition of BMAM Expo Asia 2019 (“BMAM”), the international exhibition and conference on building maintenance and facilities management expo. Featuring cutting-edge solutions and a leading industry knowledge platform for modern facilities management, this trade exhibition will be held from 27 to 29 June 2019, Hall 6, IMPACT Exhibition Center, Bangkok, Thailand. More than 150 exhibitors and 4,000 FM professionals and key decision makers from ASEAN are expected to attend the three-day event.
BMAM Expo Asia will be co-located with K-Fire & Safety Bangkok 2019 (“K-Fire”), Korea’s leading international exhibition on fire and safety, for the first time. The inaugural edition showcases the latest fire and safety solutions, including fire vehicles, fire hoses, fire extinguishers, fire clothes and fire detectors, by more than 30 companies from the Republic of Korea with more than 100 high-level buyers expected to attend the event.
With more than US$5 billion market revenue on commercial building automation in Asia Pacific forecasted from 2017 to 2022, the adoption of building automation systems in facilities management will be one of the major factors to boost the facilities management market.
Mr. Ayuthaporn Buranakul, President, Thailand Facility Management Association, said, “Facility Management (FM) should not be understood as an operation task, because it is a role that can set the strategy for an organisation through the management of buildings and facilities resources, with the objective to increase business potential and quality of life for users.”
Mr. Loy Joon How, General Manager, IMPACT, said “Today, smart buildings are gaining attention across the globe among FM professionals. The implementation of building automation systems such as security systems, HVAC, lighting control and fire alarm systems helps facility management to become simpler and more effective with central location control and track multiple systems.”
BMAM Expo Asia 2019 features cutting-edge FM solutions from 3 segments
1. Facility Management Products and Services – Building construction materials; cleaning sector; facilities management products and services; fire and safety; HVAC solutions; plant maintenance and security.
2. Green FM – Energy efficiency and renewable energy; waste management and water efficiency management.
3. Smart Building Solutions – Building automation systems; critical systems monitoring; IoT; smart devices and tenant services monitoring.
In addition, there will be Building and FM conferences by Industry Associations and a seminar on FM.
As a prelude to BMAM 2019, the technological revolution for smart buildings and facilities management 2019 Industry Forum will be sharing updates on the technological revolution for smart buildings and facilities management; smart city development strategy; as well as the way the internet of things is changing the real estate sector. Speakers include representatives from the Digital Economy Promotion Agency, the Thai Real Estate Association and the Thailand Facility Management Association.