Cambodia Construction Investment Capital Valued at US$1.6 billion in Q1 2021, Down by 35%
Total investment capital in the construction sector nationwide was valued at US$1.66 billion in the first quarter of 2021, down by 35% compared to the same period in 2020, according to figures from the Ministry of Economy and Finance.
Of the approved construction projects, housing and villa projects represent the largest portion of investment at US$922 million, followed by commercial and industrial construction at US$70 million and US$49 million, respectively.
The report added that all approved projects have a total construction area of 3.7 million square metres, which also represents a decrease of approximately 34% compared to 2020.
The Asian Development Bank (ADB) on 28 April released a report forecasting that the Cambodian economy will grow by 4% in 2021 and 5.5% in 2022, while the construction and real estate sectors are also expected to recover from last year’s contraction. (Read more)
Although the Q1 figures seemingly trend the opposite way of the ADB projection, Cambodia still has approximately six more months of the year for the economy to recover.