Cambodia and Korea are committed to expanding cooperation in all fields as bilateral trade volume reaches US$5 billion, according to a meeting between the President of the National Assembly of Cambodia Samdech Heng Samrin and the former President of the National Assembly of Korea Park Byeongseug on 12 January.
During the meeting, the two leaders expressed a strong will to further strengthen and expand cooperation in all fields, while South Korea is now the second largest investor in Cambodia after China.
At the same time, Cambodia also asked South Korea to help promote and mobilise more Korean investors to Cambodia.
In response, HE Park Byeongseug agreed to the National Assembly President’s request to help attract more Korean investors to Cambodia.