Grant aid worth JPY500 million (US$4.3 million) has been signed over during the state visit of Japanese Prime Minister Kishida Fumio in Cambodia.
The grant was signed on 20 March by the Japanese Ambassador to Cambodia HE Mikami Masahiro and Representative of UNDP to Cambodia Alissar Chaker, under the chairmanship of Prime Minister Samdech Hun Sen and HE Kishida Fumio.
The two projects include a US$1.7-million fund for the rural renewable energy project and another US$2.6 million for the project to strengthen transparency and accountability in local administrations through citizen participation.