Cambodia to host the 47th ACF Council Meeting
Cambodia will hold the 47th ASEAN Constructors Federation Council Meeting (ACF) in 2019 Siem Reap Province, according to the Cambodia Constructors Association (CCA). This will be the second time for Cambodia to host the meeting.
The announcement of the 47th ACF Council Meeting was made during the 46th ASEAN Constructors Federation Council Meeting (ACF) which was held in Bangkok on 7 September 2018.
According to the CCA, the 46th ACF Council Meeting has agreed on six important points including; 1) Approval to hold the 47th ASEAN Constructors Federation Council Meeting (ACF) in Siem Reap Province which will be organised by CCA 2) Signing an agreement on the establishment of the ACF Constitution 3) Approval to allow Singapore Contractors Association Limited (SCAL) organise the ACF website and facebook page 4) Approval on the creation of ACF’s facebook page as requested by the CCA 5) Approval on the agreement to set a single form of presentation and report which focused on construction sector and the development of this sector, and 6) Agreement to adopt the report from the 45th ACF Council Meeting.