ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបង្ហាញរបាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាពក្នុងរយៈពេល ៦ខែដើមឆ្នាំ២០២៥ នៃការចុះបញ្ជីរោងចក្រសហគ្រាស និងគ្រឹះស្ថាន ដែលមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ នោះគឺកើនឡើងពីចំនួន ៤៤.៧៩៨ នៅឆ្នាំ២០២៤ ដល់ចំនួន ៤៥.៦៥៦ រោងចក្រសហគ្រាស កើនឡើងបាន ៨៥៨សហគ្រាស។
បើតាមរបាយការណ៍ដដែល រោងចក្រសហគ្រាសក្នុងវិស័យកាត់ដេរ កើនពី ១.៥៦៦ នៅដំណាច់ឆ្នាំ២០២៤ ដល់ចំនួន ១.៦៨២សហគ្រាស គិតត្រឹមដំណាច់ខែមិថុនា កើនឡើង ១១៦សហគ្រាស។​
ចំណែក រោងចក្រសហគ្រាស ក្នុងវិស័យមិនមែនាកាត់ដេរ កើនឡើងពី ៤៣.២៣២ នៅដំណាច់ឆ្នាំ២០២៤ ដល់ចំនួន ៤៣.៩៧៤ រោងចក្រសហគ្រាស គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥ ពោលគឺកើនឡើងចំនួន ៧៤២ រោងចក្រសហគ្រាស។
រីឯឧស្សាហកម្មកាត់ដេរស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរ គឺជាប្រភពផលិតកម្មដ៏ធំបំផុតសម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ខណៈវិស័យនេះបានបង្កើតការងារជូនដល់កម្មករជិត ១លាននាក់ ដែលភាគច្រើនជាស្ត្រី។
ទន្ទឹមនេះ របាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក៏បានបង្ហាញដែរថា កម្ពុជាបាននាំចេញសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរ ប្រមាណជា ៧,៣៨ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ ២០២៥ កើនឡើង ២២ភាគរយ កើនពីចំនួន ៦,០២ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ចំពោះការនាំចូលវិញ កម្ពុជាបាននាំចូលវត្ថុធាតុដើមដែលប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យកាត់ដេរប្រមាណជា ៣,៤៨ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ២១,៤៣ភាគរយ ធៀបនឹង ៣,១៤ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
កំណើនជាបន្តបន្ទាប់ទាំងផលិតកម្ម និងការនាំចេញឆ្លុះបញ្ចាំងពីជំហរពង្រឹងរបស់កម្ពុជានៅក្នុងទីផ្សារពិភពលោក ដោយសន្យាថានឹងមានទស្សនវិស័យវិជ្ជមានសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួនក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ។
ឆ្នាំ២០២៥ ៖ ទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជា មានជាង ២៥ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ ទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា មានសរុបរហូតជាង ២៥ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក។ នេះបើយោងតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ កាលថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦។ នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានឱ្យដឹងថា វិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជាបាន និងកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ ជាក់ស្តែង គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាមានរោងចក្រធុនធំកំពុងដំណើរការចំនួន ៣.០៨៣ កើនឡើង ៦៥៨ មូលដ្ឋាន ស្មើនឹង ២៧% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៤។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម សរុបមានចំនួន ២៥,១៦៨ លានដុល្លារ កើនឡើង ៤,៧១១ លានដុល្លារ ស្មើនឹង ២៣% ក្នុងនោះទុនវិនិយោគក្នុងស្រុកមានចំនួន ៣,៩០៦ លានដុល្លារ ស្មើនឹង ១៥% នៃទុនវិនិយោគសរុប។ ជាមួយនឹងកំណើនទាំងនេះ សុវត្ថិភាពឧស្សាហកម្ម និងអភិបាលកិច្ចល្អក្នុងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មកាន់តែដើរតួសំខាន់សម្រាប់អនាគតឧស្សាហកម្មកម្ពុជា។ ជារួម ដើម្បីជំរុញវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចំរើន […]