Cambodia’s Latest Energy Plan to Bring in More National Gas Power Plants
The Cambodian government plans to build more natural gas power plants in response to the latest-update power development plan, which aims to diversify sources of energy.
According to the recently updated energy plan released by the Ministry of Mines and Energy, Cambodia plans to use natural gas to generate up to 3,600 megawatts of power by 2030.
Given this plan, more natural gas power plants are expected to be built across the country. Though the kingdom does not have any such power plants yet, many companies have thus far expressed their interest in the sector.
Speaking at the 3rd East Asia Energy Forum on the Role of Carbon Capture Utilization and Storage/Carbon Recycling in ASEAN, held virtually on 17 November, Minister of Mines and Energy HE Suy Sem said, “Cambodia has revised its power development plan for 2020-2030 in which we forecast the larger share of natural gas consumption in the power generation mix, or up to 3,600 MW from 2027 to 2030.”
“Cambodia’s economic recovery is expected for post-COVID-19 in 2021. Thus, Cambodia’s energy demand is also expected to bounce back strongly in which natural gas will play a crucial role in Cambodia’s energy mix, especially in the power generation, industrial uses, transportation, commercial, and residential uses,” he added.