Having successfully hosted the Cambodia Construction Industry Expo for the last three consecutive years, the organiser expects to attract over 300 booths at the 2017 event, showcasing hundreds of construction and property products and services from around the globe.
The Cambodia Construction Industry Expo is the nation’s flagship building and property expo which has been hosted annually since 2014 at the Diamond Island Exhibition and Convention Centre by the Cambodia Constructors Association (CCA), the kingdom’s only private-run constructors group.
While the 2014 show registered some 220 booths from over 100 exhibiting companies, the 2015 show attracted almost 250 stands with over 100 exhibiting companies. Last year’s trade expo built on that success with 290 booths welcoming 11,179 visitors of which 7,169 were professionals from the construction and property industries.
The expo is divided into three sections; real estate firms, banks, and insurers; construction materials and decoration; and electrical, plumbing and water supply, machinery, mechanical and steel framing. On display are a huge range of products and services from across the construction and property industries. While the morning of day one is dedicated to gathering some 500 senior professionals in the construction and property industries for the annual General Assembly of the Cambodia Constructors Association, the remaining days are open to the general public.