CCA Continues Talks on Cooperation with International Associations
Despite social distancing practices imposed by the COVID-19 pandemic, the Cambodia Constructors Association (CCA) continues discuss cooperation with international associations and the impact of the pandemic on the construction industry.
CCA Secretariat General Manager Mr Chhiv Sivpheng said the association joined the online meeting with the International Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) as well as the ASEAN Constructors Federation (ACF).
IFAWPCA was established in 1956 to promote social and economic progress through construction development and currently has 19 countries.
ACF represents private companies involved in the construction industry across Southeast Asia such as Cambodia, Indonesia, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Vietnam and Myanmar.
He said stakeholders from each country present their opinions about the situation of the construction industry and the impact caused by COVID-19.
Mr Chhiv also said the association also discusses the development of the construction sector and how the government in each country helps the industry during this challenging period of the pandemic.