The Cambodia Constructors Association (CCA) welcomed a high-level business delegation from Hong Kong in February for discussions on investment opportunities in the kingdom’s construction and real estate markets.
During the meeting at the Canadia Bank Office on 27 February, the 20 top executives from CCA member companies exchanged insights with 24 business leaders from Hong Kong Infrastructure Development and Real Estate Services and Professional Services. The goal was to allow them to get first-hand information about trade and investment opportunities in Cambodia, especially in the construction and property sectors.
The Hong Kong delegation which visited Cambodia from 26 February to 3 March represented a wide range of sectors, including financial and professional services, logistics, infrastructure and real estate, trading and manufacturing, and law, all of which have shown interest in the kingdom’s investment potential.
During the hour-long meeting, Neak Oknha Pung Kheav Se, chairman of both the CCA and the Canadia Bank Group, reported on investment opportunities and the situation in construction markets to the guests. He noted that international investment was pouring into Cambodia, which was driving strong economic growth and accelerating development in key sectors.
Recognising the growing economic ties between Cambodia and Hong Kong, the delegates expressed great interest in doing businesses in Cambodia.
Representing the private construction industry, the CCA regularly welcomes international delegates who wish to explore business and investment opportunities especially regarding construction in the kingdom.
Neak Okna Pung Keav Se also escorted the Hong Kong Delegation to visit the Council for Development of Cambodia (CDC) and Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) to learn more about the investment environment in the nation. 