CCA participates in Conmart-Expo in China to promote Cambodia’s construction industry
The Cambodia Constructors Associations (CCA) has participated in the Conmart-Expo in Guangzhou, China to promote Cambodia’s construction industry to exhibition visitors and potential trade partners.
Conmart-Expo 2019, which was held on 01-03 August 2019 at the Guangzhou Pazhou International Convention and Exhibition Centre, focused on international trade, e-commerce, financial leasing, auction, repair & maintenance, remanufacturing of whole machinery, components, parts, and implements for the construction machinery.
CCA Secretariat General Manager Mr Chhiv Sivpheng, who led the team to attend the exhibition, said that many trade goers showed interest in Cambodia’s construction industry especially about doing business in the country.
“We also promoted the association at the exhibition. And they [trade goers] are very interested; they are very interested in finding a distributing partner in the Cambodian market,” he said.
As CCA represents more than 160 construction-related companies in Cambodia and is an organiser of a construction industry exhibition, Mr Chhiv Sivpheng also said that future cooperation was also being discussed.
Every year, CCA organises Cambodia’s largest construction exhibition which showcases thousands of products and held at the Diamond Island Convention and Exhibition Center. This year, the event is set to be held from 5-7 December 2019.